Domácí publikum na Masarykově okruhu čekalo na českého jezdce na stupních vítězů osm let. Filip Salač toto čekání ukončil. Třetí místo v závodě Moto2 v rámci Velké ceny České republiky, jen šest desetin sekundy za vítězem, a euforie, kterou čtyřiadvacetiletý jezdec v cíli neskrýval.
- Salač obsadil v brněnském závodě Moto2 třetí místo se ztrátou pouhých šesti desetin sekundy na vítěze
- Závod ovládl Španěl Iván Ortolá, druhý dojel Kolumbijec David Alonso
- Po nevydařeném startu se Salač propadl na šesté místo, poté se ale propracoval zpět na pódium
- V průběžném pořadí MS mu bronz vynesl posun na osmou příčku se ziskem 66 bodů
- Naposledy stál český jezdec na pódiu v roce 2018, kdy byl Jakub Kornfeil třetí v kategorii Moto3
Závod plný zvratů
Salačův víkend v Brně sliboval mnohé. Český jezdec se po celé tréninky držel v čele výsledkových listin, ani jednou neskončil hůře než druhý a druhou příčku vybojoval i v kvalifikaci. Z první řady tak měl ideální výchozí pozici. Jenže start mu ji vzal. Krátce po zhasnutí červených světel se propadl až na šesté místo a slibně rozjetý víkend se najednou komplikoval.
Tady se ale ukázala Salačova vyrovnanost. Místo zbrklých manévrů zvolil trpělivost a postupně se vracel dopředu. V prostřední části závodu patřil k nejrychlejším mužům na trati, předjel několik soupeřů a probojoval se na třetí pozici. V závěru dokonce začal stahovat náskok vedoucí dvojice Alonso a Ortolá a na okamžik se rýsoval boj o vítězství. Pár desetin sekundy ale chybělo a v posledních kolech tempo v čele znovu vzrostlo. Salač se proto soustředil na to nejdůležitější: udržet pódium. Zvládl to.
Emoce a vzkaz
V cíli se dostavily emoce. „Je to nejlepší den mého života. Splnil se mi sen být třetí před domácím publikem. Díky všem, nemám slov,“ svěřil se dojatý Salač. Sváteční náladu pak doplnil ráznějším tónem směrem k pochybovačům. „Jsem rychlej. A vy, co mi psali, že nejsem, tady to máte. A budu ještě rychlejší!“ nechal se slyšet.
Jeho bronz má i historický rozměr. Před ním vystoupil český jezdec na pódium v Brně v roce 2018 zásluhou Jakuba Kornfeila, ještě dříve, v sezóně 2007, se to v kubatuře do 125 ccm povedlo Lukáši Peškovi. Mimochodem, suverénní lídr šampionátu Manuel González dojel v Brně až pátý, zatímco Salač se posunul na osmé místo celkového pořadí.
Třetí příčka před domácími fanoušky tak pro Salače znamená víc než jen body. A pokud má pravdu v tom, co řekl v cíli, nemusí jít o zastávku poslední.
Zdroj: Moto2
Zdroj foto: Profimedia
