Ještě po maďarském závodě ztrácel na čele 102 bodů, teď už jen čtyřicet. Španělský jezdec Marc Márquez po triumfu v brněnské Velké ceně přiznává, že se vrátil do boje o titul MotoGP. Hned ale přidává varování: napřed musí přežít nadcházející závod v Assenu.
- Márquez snížil za dva závody ztrátu na vedoucího Marca Bezzecchiho ze 102 bodů na pouhých 40
- Po sobě jdoucí vítězství získal na okruzích Balaton Park a v Brně
- K brněnské výhře mu pomohlo i vyloučení Bezzecchiho z nedělního závodu po incidentu s maršálem
- Své vítězství označil za naprosto nečekané, jako optimistický cíl viděl před závodem pódium
- Před Assenem se má držet zpátky, protože na tamní trati se trápí i ve zdravém stavu
Z propasti zpět do hry
Ještě nedávno byl Márquez z titulové bitvy fakticky odepsaný. Vynechal francouzský závod i celý barcelonský víkend kvůli operaci dlouhodobě poškozeného ramene a po maďarské Grand Prix na vedoucího jezdce Aprílie Bezzecchiho ztrácel 102 bodů. Dva závody to změnily. Po výhrách na Balatonu i v Brně je ztráta rázem jen čtyřicetibodová.
Na otázku, zda je teď skutečným adeptem na titul, odpověděl bez vytáček. „Ano. Nemůžu říct, že ne. Byl jsem mimo, úplně mimo jsem byl v Mugellu a hlavně předtím, když jsem ležel v nemocnici. V tu chvíli, když přijdete o dva závody, bylo po všem. Ale nevím proč, teď jsem hned za nejlepším mužem, jen čtyřicet bodů,“ uvedl.
Hned ale nasadil brzdu. Další zastávkou je Assen, okruh, který mu nikdy nesedl. „Musím zůstat klidný a hlavně přežít v Assenu, protože je to trať, na které se trápím i ve chvíli, kdy jsem fit. Tam musím být v klidu a pak zkusit pochopit, jestli na Sachsenringu a po letní přestávce můžeme přepnout do útočného režimu,“ nastínil plán.
Nečekaný triumf z bolavého víkendu
Brněnský víkend přitom nebyl pro Márqueze jednoduchý. Charakter trati zatěžoval jeho zotavující se pravé rameno a samotné vítězství proto sám popsal jako naprosto nečekané. „Dnes byl optimistický cíl pódium. Věděl jsem ale, že na papíře jsem byl s tempem čtvrtý, hned vedle Pecca. Vypadalo to, že Di Giannantonio a Ogura jsou rychlejší než my,“přiznal.
Závod ale nabral jiný směr. Z čtvrtého místa na roštu se Márquez dostal už v prvním kole na třetí pozici, jen se na chvíli zasekl za týmovým kolegou Bagnaiou. „Když jsem se za ním držel, viděl jsem, že mám dobré tempo, ale nemohl jsem ho předjet. Jakmile se mi to povedlo, byl jsem dokonce rychlejší. Na předjetí Pecca jsem zezačátku až moc spotřeboval zadní pneumatiku, ale i tak jsem dokázal jet rychle,“ popsal.
Do vedení se dostal v šestnáctém z jednadvaceti kol a v závěru čelil obrovskému tlaku Ogury. „S Ogurou za zády jsem neměl žádné sebevědomí. Udělal jsem malou chybu ve výjezdu ze čtrnácté zatáčky a říkal jsem si: Nevím, kde je. Tak jsem si řekl: Dobře, nezáleží na tom, jak zaútočíme,“ líčil dramatický finiš. Pomohla mu i čerstvá zkušenost z Moto2. „Viděl jsem v Moto2 předjížděcí manévry v poslední šikaně a řekl si: Tohle se mi stát nesmí. Tak jsem víc otevřel plyn, ztratil zadní kolo, ale tak akorát na to, abych protnul cílovou čáru na prvním místě,“ uzavřel Márquez.
Zdroj: Crash.net
Zdroj foto: Profimedia
