Pád ve druhém kole ukončil pro Fabia Quartarara další mizerný víkend. Francouzský jezdec Yamahy zkusil v Brně změnit přístup a začít znovu tlačit naplno, místo bodů ale skončil na zemi. Přiznal bezradnost, kterou letošní motocykl provází na každém kroku.
- Quartararo havaroval ve druhém kole nedělního brněnského závodu a odjel bez bodů
- Po sprintu zjistil, že v úvodních kolech brzdil příliš brzy, a změnil proto styl jízdy
- Francouz by měl pro sezonu 2027 přestoupit od Yamahy k HRC
- Přiznal, že u letošní Yamahy nedokáže nahmatat hranici možností motocyklu
- Jeho rozčarování sdílel i další jezdec Yamahy Jack Miller
Změna, která nezabrala
V Maďarsku klesla Quartararova nálada na dno, když v podstatě přiznal, že jezdí hlavně proto, aby se vyhnul zranění. V Brně to chtěl pojmout jinak. Vrátil se k tlaku a jízdě podle svých představ, výsledkem byl ale pád ve druhém kole jednadvacetikolového závodu. Impulzem ke změně přitom byla analýza sprintu. „Včera jsme viděli, že na začátku závodu málo brzdím, takže můj komentář byl, že ten pocit nebyl skvělý. Ráno jsme se domluvili, že musím v úvodu závodu brzdit později,“ popsal Quartararo.
Ani to ale problém nevyřešilo. „Ten pocit tam prostě nebyl. Udělal jsem pár předjetí na hraně, protože jsem předjel Brada Bindera, Maverricka Viñalese a Lucu Mariniho, ale vydrželo to jen kolo a půl,“ uvedl. Volbu mezi rizikem a pasivitou pak shrnul jasně. „Chtěl jsem si to dnes prostě užít a tlačit na hranici, jak rád jezdím. Jenže toho v tuhle chvíli nejsme schopni. Pokud chcete opravdu tlačit, tohle se stane. Ale dávám tomu přednost před tím, abych se jen vezl a byl o půldruhé sekundy pomalejší,“ řekl.
Ztracený na vlastní motorce
Nejvíc Quartarara trápí, že u letošního stroje ztratil cit pro jeho možnosti. Rozdíl mezi pomalou jízdou a pádem je podle něj letos menší než loni, protože řadovou čtyřválcovou verzi YZR-M1 chápe lépe. „Loni jsem věděl, co dělám, věděl jsem, kde je hranice, kde můžu tlačit. Letos jsem ale ztracený v tom, kde je potenciál motorky. Ten potenciál tam zjevně není, ale i bez potenciálu existuje nějaká hranice, a tu nikdy pořádně necítíte,“ vysvětlil.
Konkrétní příklad si vzal přímo z brněnského závodu. „Ve stoupání jsem v prvním kole s Lucou nedokázal udržet stopu. A i když potřebujete předjíždět, předjetí Lucy byla sebevražda o dvanácté místo,“ připustil. Přesto chce u svého nového přístupu zůstat. „Tohle bude od teď moje mentalita. Nevím, co se stane, ale aspoň se pokusím tlačit, když to cítím tak jako dnes. A to je celé,“ dodal.
Miller: mizerný pocit
Quartararovo skleslé hodnocení sdílel i další jezdec Yamahy Jack Miller, kterého navíc přejel týmový kolega ze stáje Pramac Toprak Razgatlioglu. „Další den za námi. Neuděláme vlastně žádnou chybu. Zkoušel jsem dostat Topraka, ale pokaždé, když zabrzdím o něco později, trochu to přejedu nebo ztratím přední kolo, jak se snažím nést větší rychlost v zatáčce,“ popsal Miller.
Frustraci pak vyjádřil bez obalu. „Měl jsem své tempo. On se kousek po kousku odpoutával. Neuděláte žádnou velkou chybu, máte pocit, že jste odjeli na hranici svých možností, a stejně jste třicet sekund pozadu. To je mizerný pocit,“uzavřel.
Zdroj: Crash.net
Zdroj foto: Profimedia
